Днес на гости на Промяната е вдъхновяващата, авантюристична, кулинарна фея Десислава Киркова.
Деси е от хората, които вечно са будни. Дори и насън, тя мечтае, пътува, твори и не спира да търси вдъхновение в света, който я заобикаля.
Родена в град Берковица – китно балканско градче в Северозападна България, тя отрасва в София, а по-късно завършва Испанска филология в Софийски университет. Като енергична, авантюристична и търсеща натура, няколко години от живота й минават в корпоративния сектор и преходи между Испания и България. Така през 2014 г. потегля на доброволческа служба в Сантяго де Компостела и това е един от най-запомнящите и ползотворни моменти в живота й. В Сантяго открива страстта си към фотографията и импровизационния театър, като посещава курсове и по двете. Междувременно местните продукти и вкусове разпалват с пълна сила кулинарната искра в сърцето й и отключват твореца в нея.
Постепенно кулинарната страст взима превес над корпоративната работа. Следват три успешно завършени курса по Аюрведа готвене, различни тематични кулинарни курсове за здравословни сладки и солени ястия, а също така участия и организиране на йога и кулинарни уикенди. Търсенията й не спират до тук, а са просто част от промяната и откриването на истински стойностните неща в живота й.
Това е Деси – палитра от цветове и енергия, която зарежда, вдъхновява и прави света на другите около нея по-пъстър и неустоимо вкусен!
– Здравей Деси, срещаме се малко след като отслабиха мерките с COVID 19. Как премина през периода на пандемия и изолация и успя ли малко по малко да се върнеш към стария ритъм на живот? Усещаш ли ежедневието си същото или са настъпили определени промени в живота ти?
ДК: Привет, Дени! Определено последните месеци не бяха леки за никого от нас, включително и за мен. Хората, които ме познават знаят, че постоянно съм активна и в действие. Поговорката „Шило в торба не стои“ напълно ме описва. Е, наложи ми се да забавя темпото.
Бяха дълги дни в мисли, безброй часове в работа пред компютъра, но пък и много ползотворни мигове. Успях да реализирам десетки кулинарни идеи, за които все не оставаше време. Така например, месенето на домашен хляб се превърна в ежедневен ритуал, за което съм много щастлива.
И все пак, една от липсите, които най-силно усетих, е тази на природата. Сега, когато вече сме „свободни“, смея да кажа, че оценявам още повече движението, чистия въздух и дългите преходи из прекрасните ни планини, които винаги са били част от живота ми.
Благодарна съм за този период, защото той ме научи да присъствам повече тук и сега и да не витая толкова в бъдещето.
Въображението и интуицията като път към творението!
– Ти си вълшебница в кухнята. Спомняш ли си първото свое кулинарно творение и как пламна любовта към храната и готвенето?
ДК: Истината е, че нямам конкретен спомен. Помня, че още от малка все кръжах в кухнята – това да пипна, онова да пробвам. Както всяко дете, така и аз обожавах да облизвам нетърпеливо суровите остатъци от какао по купата, докато кексът се печеше във фурната.
Относно страстта ми към кулинарията, вярвам, че е възпитана и до голяма степен наследена.
Баба цял живот е била главен готвач в детската градина в родния ми град, а пък деди – хлебар. В къщата им винаги се носеха какви ли не аромати – на топло изпечен хляб, курабийки, мекици, сладко от малини… все незабравими вкусове от моето детство.
Леля също обожаваше да готви, може би сега е моят ред да наследя традицията!
Всеки носи искрата в себе си! Важно е само да я поддържаме жива и да я разгръщаме през годините. А това е задача на родителите – да възпитат у децата любовта към природата, храната и приготвянето й, още от ранна детска възраст.
Точно така пламна и искрата в мен!
– Наричаш себе си любител кулинар, но си минала множество курсове с различна тематика в храненето – Аюрведа, Сладкараство, Суши. Има ли стил, в който се припознаваш най-много или всичко ти помага да твориш без граници в кухнята?
ДК: За никого не е тайна, че аз не съм професионален готвач и съм далеч от мисълта да се припозная като такава. Както вече стана ясно, за мен разнообразието е от жизнено важно значение и това се отразява също и в кулинарни курсове, които съм посещавала през годините. Без съмнение, първите ми уроци по Аюрведа готвене при Кремена Радулова и след това при Юрий Ковачев, определям като най-значими за мен. Получих безценни знания, които прилагам всекидневно и до днес. Относно сладкарските курсове за здравословни десерти и сурови торти, те допълнително надградиха много от знанията, които вече имах. Аз не се определям или ограничавам в един стил. За мен готвенето многолистна палитра, която е хубаво да се изследва и развива постоянно. А и това за мен е част от промяната, за която си говорим днес с теб!
– Създаваш много свои авторски оригинални рецепти, които будят любопитството на хората в социалните мрежи. От къде черпиш вдъхновение? Намисляш си нещо и набавяш продуктите, за да го сътвориш или виждайки с какво разполагаш се оставяш на въображението да те води?
ДК: Рядко търся рецепти и планирам предварително необходимите продукти. На мнение съм, че, за да се роди нещо ново и различно трябва да импровизираме, както са ме учили в импро театъра!
Обикновено създавам мои си рецепти с налични продукти, с които разполагам. Обичам да „рециклирам“ и буквално и преносно. За мен е важно хората да се научат да ценят храната, а не да злоупотребяват с нея и да я изхвърлят на боклука. Затова и на събитията, които организирам, давам идеи на присъстващите чрез кулинарни демонстрации, как напълно да преобразят дадено ястие, да му вдъхнат нов живот и така да го усвоят пълноценно.
Въображението и интуицията ми ме водят във всяко творение. Понякога нямам идея какво ще се получи, друг път визуализирам желания резултат, а той надхвърля очакванията ми. В моментите на най-големи съмнения, са се получавали най-вкусните творения!
– В пътя ти досега неотлъчно те следват какви ли не дейности – фотография, участия в импро театър, организация на събития и благотворителни кампании. Да не пропускаме и факта, че миналата година прекоси пеша България по планинския маршрут „Ком Емине“ и завърши успешно планински супер маратон „Витоша 100“. Смяташ ли, че произведенията в кухнята са начин да изразиш цялата тази многоликост и творчество чрез различни форми и вкусове?
ДК: Определено да! Готвенето всеки път ми носи различна емоция, така както поредното състезание или цел, която си поставям. Обичам разнообразието, то ме поддържа жива. В този смисъл, кулинарията ме допълва и балансира съвършено.
Вкъщи винаги експериментирам с нови рецепти, рядко се случва да повторя два пъти една и съща. Дори и да се случи, то ястието никога не е същото. Дали ще е различна подправка или пък нова добавка, важното е то да носи своята идентичност!
За себе си намирам дори общо между готвенето и спорта, колкото и странно да звучи. Когато участвам в организирането на събития и приготвям менюта по три пъти на ден за 15 и повече гости, състезателният ми дух се активизира в стремеж всичко да се получи така както съм го намислила и хората да останат доволни. Това в крайна сметка е най-важното – да намираш смисъл и удовлетворение във всяко нещо, което вършиш – било то да готвиш по цял ден или пък да прекосиш 650 км пеша по билото на Стара планина. За мен е важно е да има движение, за да се случва и промяната!
Промяната е движение във всичко,
постоянно и непрестанно.
– Какво е за теб промяната, каква роля има тя в живота ти и кое събитие определяш като ключово в тази връзка?
ДК: Промяната за мен е движение. Движението в природата е навсякъде – от вятъра, небето, водата, Луната, смяната на сезоните, изгревите и залезите, денят и нощта до движението вътре в нас и около нас – това е животът. Промяната е възможността, която ни се предоставя всеки ден да бъдем по-осъзнати, по-добри и в хармония със себе си и околните. В тази връзка, бих сравнила промяната със светлината, която ни поддържа живи всеки ден.
А относно онова житейско събитие, което ме е променило… Безспорно и без никакво съмнение бих заявила, че до този момент от живота ми, това е доброволческата служба в Испания през 2014. Прекарах едни незабравими 12 месеца, срещнах прекрасни хора и научих най-важните си житейски уроци не къде да е, а именно в центъра за хора в умствени увреждания, където доброволствах. Бяха изключително емоционални и пълноценни дни, през които промяната се проявяваше навсякъде около мен. А мен самата тя изпълни с доброта и отвори очите и сърцето ми за истински важните неща в живота – състраданието, грижата за другия, вярата в утрешния ден и любовта, която ни прави по-добри и единни.
Малките неща ни водят към голямата промяна.
– Успяваш ли да видиш своето развитие в кулинарията или готвенето ще остане хоби?
ДК: Опитвам се да го визуализирам и вярвам силно, че в близко бъдеще ще успея и да го материализирам! Все още не знам под каква форма, кога и как, но вярвам, че времето ще насочи стъпките ми в тази посока. Доверявам се напълно на интуицията ми, която никога не ме е подвеждала. Именно тя ми шепне, че вървя в правилната посока.
– Всичко, което правиш е насочено с грижа и мисъл за другите. Как награждаваш себе си?
ДК: Това е много добър въпрос, който отново ни отвежда към темата с промяната. Истината е, че все не намирам достатъчно време за себе си в грижа за другите и постоянните планове, които кроя. И това е нещо, което определено бих искала да променя и вече работя усилено върху него. И все пак моментите на истинска наслада и награда за мен са тези сред природата. Обичам дългите преходи и движението навън. Те ме вдъхновяват, карат ме да се чувствам жива и истински свободна. Ако трябва да споделя за конкретен ритуал, който имам, то винаги започвам деня си с чаша хладка вода. Това определено ме тонизира и ме кара да се чувствам по-добре. Относно най-голямата ми страст- кулинарната, трябва да си призная, че съм голям ценител на вкусните здравословни десерти, испанската паеля и хубавото червено вино! Или с други думи – малките неща, които водят до голямата промяна!
Всичко е възможно,
когато отворим сърцето си!
– Ако имаш едно изречение да се представиш на някой, който не те познава, какви думи би използвала?
ДК: Трябва да призная, че успя да ме затрудниш с този въпрос… Може би бих се определила като мечтател, авантюрист, винаги търсеща и оставяща след себе си.
Ако ми позволиш, бих отговорила на твоето предизвикателство с един много любим мой цитат от стихотворението „Стихии“ на Елисавета Багряна.
„Как ще спреш ти мене – волната, скитницата, непокорната –
родната сестра на вятъра, на водата и на виното,
за която е примамица непостижното, просторното,
дето все сънува пътища – недостигнати, неминати, –
мене как ще спреш?“
Всеки пък, когато попадам на тези думи, се припознавам във всяка една от тях.
– Как изглежда бъдещето за теб? Къде виждаш себе си в близките години?
ДМ: В близкото бъдеще се виждам още по-близо до природата. Защо не в някоя малка спретната къщурка, в която да творя любимите си рецепти и да радвам с тях познати и непознати?! Представям си един китен двор с много цветя и подправки, няколко дървени масички със столчета, приглушена светлина и нежна музика за фон. А аз се вихря в лятната кухня и енергично поздравявам поредния гост на моя мини ресторант!
Разбира се, преди да стане реалност всичко това, съм наясно, че първо трябва да се науча да бъда по-уверена в себе си и да си повярвам! Защото всичко е възможно, стига да отворим сърцето си за промяната. Но тя самата първо трябва да започне вътре в нас, за да се прояви навън!
Природата лекува, вдъхновява и крие всички отговори!
– Деси, благодаря ти за прекрасните думи и отделеното време. Какво е твоето пожелание към хората, които четат това интервю?
ДК: Преди всичко останало – да бъдат здрави! Да прекарват повече време сред природата, защото тя освен че лекува, ни вдъхновява и ни дава много отговори, които все търсим! Да не спираме да творим стойностни неща, с които да правим света около нас по-красиво място за живеене. И не на последно място – нека гледаме на промяната като възможност за самоусъвършенстване, от която да черпим с пълни сили всеки ден!
Очаквайте интересни, вкусни и полезни съвети и предложения от Деси в нашия сайт.
За връзка с Деси:
Facebook: desisseventhsense
Instagram: seventh_sense_food_by_desi
Благодаря на всички … | ПРОМЯНАТА
Благодаря Благодаря на всички, които обърнаха наопаки душата ми и…
За да привлечете правилния човек, бъдете правилния човек
Ако не обичаме себе си, ако не можем да се…
37 тайни на благоденствието
„Благоденствието е удивително явление. Тази дума е позната на всеки,…
Моля те, не ме питай …
Преди милиони години, още преди да се появят хората на…
Пет упражнения за oсъзнатост от Тик Нят Хан | ПРОМЯНАТА
Тик Нят Хан е световно известен дзен-монах, писател и поет,…
Error: No posts found.
Make sure this account has posts available on instagram.com.