Доброкачественият сън е доказано ценен и необходим за нашето здраве.
На всички ни се е случвало да се чувстваме изтощени след дълъд период на недоспиване. Не по-малко от нас са изпитвали и обратното – прекомерен сън, след който се чувстваме още по-изцедени, без сили и без никаква енергия.
Защо това е така?
Общоприето вярване е, че човек има нужа от 8 часа сън, за да си осигури необходимата почивка за тялото и ума. Истината, обаче, е че хората са различни и здравословният сън варира в границите между 7 и 9 часа за възрастни и 8 до 10 часа за тийнеджъри. При децата нуждата от сън се увеличава, а при бебетата достига до 17 часа на ден.
Човек прекарва една трета от живота си в сън.
Какво се случва, когато не спим достатъчно?
Само ден или два без пълноценна почивка, могат да се отразят негативно на мозъчната активност, да се появят халюцинации и физически неразположения. Липсата на сън повишава импулсивността, с която хората реаргират на дадена ситуация, а паметта и концентрацията са забележимо понижени.
Появата на състояния като диабет, сърдечни проблеми, деменция също са свързани с редовно недоспиване.
Защо се нуждаем от сън?
Докато спим, умът ни се освобождава от метаболитни отпадъци, които натрупва през деня, каквито са например протеините (бета амилоид) замесени в заболявания като Алцхаймер.
По време на сън, мозъчните клетки се свиват с около 60%, позволявайки на глимфатната система да прочисти натрупаните плаки и да намали увреждането на невроните и връзките между тях. В резултат на здрав и пълноценен сън, се събуждаме заредени, отпочинали, с бистър ум и готови за действие.
Не всеки сън, обаче, е еднакъв.
Затова тук ще се запознаем с различните етапи, през които преминаваме, когато затворим очи.
Първа фаза: Фаза на унасяне с продължителност 5-10 минути. Моментът, в който тялото се подгтовя за сън. Преходът между будно състояние и сън, в който сърдечният ритъм и дишането се успокояват, движението на очите се забавя и мускулите започват да се отпускат.
Втора фаза: Подготовка за дълбок сън. В този етап сънят е лек. Пулсът се забавя, телесната температура спада и мускулите се отпускат напълно.
Трета и четвърта фаза: Дълбок сън. Възстановителните процеси се активират именно в този етап от съня. По-дълготраен е дълбокият сън в първата част на нощта.
Пета фаза: БДО или REM (бързо движение на очите). Първият БДО сън възниква около 90 мин след заспиване. Мозъчната активност не се различава много от будно състояние, очите се движат, дишането е неравномерно и учестено. Кръвното налягане и сърдечния ритъм се учестяват. В тази фаза започват съневиденията, познати още като сънища.
Какви са ефектите от балансиран, здравословен и пълноценен сън?
- Подобрява концентрацията
Когато сме добре отпочинали, видимо се подобряват уменията да се фокусираме и да останем концентрирани в дейността си. Умът ни е бистър, мисълта тече гладко, а продуктивността е драстично подобрена.
- Подсилва имунната система
По време на съня тялото ни синтезира допълнителни молекули протеин, които подсилват способността на организма да се бори с инфекции.
- Поддържа сърцето здраво
В динамиката на деня, натрупаният стрес оставя своята следа върху организма. Напрежението и физическото натоварване излагат сърдечно-съдовата система на риск. Пълноценният сън поддържа нормално кръвно налягане и намалява възпалителните процеси в организма.
- Намалява стреса
Много от симптомите на стрес, като преумора, лошо настроение, разсеяност, могат да бъдат елиминирани след един дълъг, сладък сън.
- Поддържа теглото
Редовният сън балансира хормоналният баланс на тялото и контролира хормоните, които стимулират глада.
Ако сте стигнали до тук и сте се убедили колко ценен е нощният, навременен сън, но все пак не успявате да си го набавите, следващите редове са точно за вас.
Промени, които можем да приложим в ежедневието, за да подобрим качеството на съня.
- Избягвайте следобедно кафе
Кофеинът има отложено действие и консумацията му между 4 и 6 часа преди лягане, не е желателна.
- Приглушете осветлението поне час преди лягане
Тихо, тъмно и хладно пространство е идеална среда за пълноценен сън през нощта. Светлината има пряка връзка върху качеството на съня, включително и тази излъчвана от електронните устройства. Изключете телевизора и оставете телефона си настрана поне час преди лягане. Насладете се на хубава книга, тиха, релаксираща музика или приятен разговор с любимия човек преди заспиване.
- Вечерни ритуали – книга, медитация, топъл душ, свещи, етерични масла…
Стресовите дейности, причиняват повече отделяне на хормона кортизол. Затова преди лягане е добре да си установим рутина, която последователно да подготви тялото и ума за почивка. Всяка любима дейност, която ни помага да забавим темпото, да се насладим на вечерта, да се отпуснем влиза в този списък.
- Спане по часовник
По цял ден се надпреварваме с времето. Динамиката на деня обръща представите ни за графици и ни повежда в света на хаоса и вечното бързане. Да си изградим навик за сън, като това да си лягаме по едно и също време вечер (плюс минус 1 час) действа на организма по същия начин като да се храним по едно и също време.
Всички заслужаваме да започваме дните си отпочинали, с усмивка и настроение. За целта, обаче, е необходимо да отдадем нужната грижа на тялото и ума си. Наградата си заслужава 🙂
Благодаря на всички … | ПРОМЯНАТА
Благодаря Благодаря на всички, които обърнаха наопаки душата ми и…
За да привлечете правилния човек, бъдете правилния човек
Ако не обичаме себе си, ако не можем да се…
37 тайни на благоденствието
„Благоденствието е удивително явление. Тази дума е позната на всеки,…
Моля те, не ме питай …
Преди милиони години, още преди да се появят хората на…
Пет упражнения за oсъзнатост от Тик Нят Хан | ПРОМЯНАТА
Тик Нят Хан е световно известен дзен-монах, писател и поет,…
Error: No posts found.
Make sure this account has posts available on instagram.com.