Лятото – сезонът на изобилието от плодове, цветове и още нещо

Лято е! Толкова бленувано, дългоочаквано и сънувано! Морето, солта в косите, свободата в сърцето и цялата палитра от цветове и вкусове, които галят небцето!
Едва ли има човек, който да не обича лятото във всичките му измерения. Това е сезонът, в който сякаш всички наши мечти оживяват, телата и душите ни танцуват, а очите ни не могат да спрат да се любуват. На спиращите дъха гледки, природата и цялото изобилие, с което лятото ни дарява.

Това е сезонът, който рисува в цветове най-слънчевите плодове!

Затова и следващите редове ще са посветени именно на тях – най- цветните, най-летните, най-освежаващите и утоляващи жаждата богатства на природата!
Представям ви 5 от най- полезните летни плодове, които хидратират телата ни и ни доставят всички необходими витамини и вещества, от които се нуждаем. А кои са те и защо са толкова ценни и любопитни, ще разберете в следващите редове:

       1. Диня

Знаете ли, че според най- ранните свидетелства, дини са отглеждани за пръв път в Египет преди около 5000 години? А, че динята е и плод, и зеленчук, който произлиза от семейство тиквови заедно с краставицата, тиквата, пъпеша и тиквичката? Самият писател и хуморист Марк Твен, който е бил голям привърженик на този летен плод, го е наричал „ангелска храна“. И не случайно!
Почти 92% от масата на динята представлява вода, като плодът съдържа само 80 калории в 100 г, без никакви мазнини и холестерол. Интересен факт е, че дори семките на динята са богати на белтъчини и мазнини и от тях се прави растително масло. Динята е богата на витамини A, С, големи дози калий, калций, желязо, бета каротин и фибри.
Освен всичко това, доказано е, че динята е по-богат източник на ликопен дори и от доматите. Този антиоксидант помага за борбата със свободните радикали и съответно подобрява имунната система.
И ако все още имате съмнения дали днес да хапнете порция диня, то ако спортувате, сокът от този уникален летен плод, със сигурност ще ви се отрази добре като успокои мускулите ви след интензивна тренировка.
Според изследване проведено от испански учени, е установено, че спортистите, които пият чаша сок от диня час преди тренировка, имат по-малко мускулни болки и умерен пулс на следващия ден.
И все пак е хубаво да не изстудяваме прекалено много плода преди консумация. Експертите съветват да съхраняваме динята на стайна температура, за да можем да се възползваме от всичките ѝ здравни ползи.

         2. Пъпеш

Също като динята и пъпешът произлиза от семейство тиквови и е един от най-хидратиращите летни плодове (с около 90% съдържание на вода). Пъпешите са богати на въглехидрати, протеини, фолиева киселина, ниацин, витамин В6, витамин А, витамин С, мед, желязо, фосфор и манган.
Освен това, те притежават противоракови свойства, спомагат за доброто здраве на сърцето, лекуват бъбречни заболявания, грижат се за храносмилателната система, поддържат сияйната кожа, подпомагат растежа на косата и много други.
Пъпешите са пренесени в Европа и у нас в началото на новата ера от древните гърци и римляните. Смята се, че произлизат от Африка и югозападните части на Азия, макар и да има данни, че древните египтяни са ги отглеждали още преди 2000 г. пр. Хр.
Освен високото хидратиращо действие, което имат, пъпешите предлагат и добра доза фибри, които създават усещане за ситост. Те са незаменими помощници на хората, спазващи диета, защото сочната им сладост е отличен заместител на високо калоричните храни и десерти.
Пъпешът е символ на плодовитост и жизненост, а също и на лукс, защото в миналото е бил много скъп, рядък и ценен продукт.
Какво по-добра причина от това да хапнем днес нещо „гурме“ под формата на златен пъпеш!

     3. Праскова

Едва ли има някой, който да не обича този слънчев, летен плод! Със сигурност много от вас пазят незабравимия спомен от детството за вкуса на сочна праскова, откъсната директно от дървото в двора на баба и дядо. Но какво всъщност знаем за този плод и защо е толкова ценен и любопитен?
Според първите свидетелства, прасковите са култивирани в Китай през 6000 г. пр. Хр. Древните римляни са наричали плода „персийска ябълка“ (Prunus persica), което буквално означава персийска слива заради приликата между двата плода.
Прасковите са особено полезни за здравето ни. Те са богати на калий, натрий, фосфор, магнезий, калций, витамин В, С и каротин, като в един плод със средни размери се съдържат едва 35-50 калории и никакви мазнини, което ги прави идеални за сваляне на килограми. Само една праскова е достатъчна, за да ви донесе усещане за ситост и поради този факт са чудесен избор за междинно хранене.
Заради полезния си състав, са силно препоръчителни при болни бъбреци, подагра, ревматизъм, сърдечни болести, подобряват функцията на черния дроб, жлъчката и червата.
Освен това, прасковата е изключително полезна и за кожата, тъй като поддържа свежестта й, изглажда бръчките и подсилва тена. Тя е отличен актиоксидант, който забавя стареенето.
И ако все още не си давате сметка колко големи и значими са прасковите, то американското семейство Пиърсън ще разсее съмненията ви. На 11 юли 2018 г. в семейната им ферма в Джорджия, САЩ, те откъсват най-голямата праскова в света, която тежи 816.46 грама!

      4. Кайсия

Кайсията е позната още от древността, но точният й произход не е известен. Според някои теории родината й е Китай, според други – Индия, а според трети – Армения. В подкрепа на последната теория е фактът, че гърците наричат кайсията „арменска ябълка“ (Prunus armeniaca), което в превод буквално означава „арменска слива“. На латински език името на плода означава “ранозреен”, тъй като узрява най-рано от всички летни плодове.
В Европа кайсиите се разпространяват масово през XVI век, като с особена популярност се ползват във Франция. Известният френски писател Александър Дюма, който е бил голям почитател на кайсиите, издава своя кулинарна книга, в която включва няколко сладки и солени рецепти, приготвяни с любимия му плод.
Кайсиите имат изключително висока хранителна стойност. Те съдържат витамините А, С, К и Е, както и микроелементи като калий, меден манган, магнезий и фосфор.
Пектинът и фибрите на които са богати, са добър избор за детоксикация, особено за прочистване от тежки метали, както и за профилактика на гнилостни процеси в организма и предпазване от запек. Подобно на прасковите, в 100 г кайсии се съдържат едва 17 калории, което ги прави идеална храна при различни диети за сваляне на излишни килограми.
Много хора събират и изсушават на слънце кайсиевите костилки и ги съхраняват продължително време. Те са изключително полезни, заради високото им съдържание на ценни минерали и омега мастни киселини и най-вече поради наличието на витамин B17, използван за третиране на ракови заболявания.
Важно е обаче да се знае, че приемът на голямо количество кайсиеви ядки може да доведе до тежест в стомаха, световъртеж, гадене и други.
Затова нека се възползваме от безбройните ползи на кайсиите с мярка – в най-свежата им форма през лятото и сушени през зимата. И в двата случая резултатът ще е облян от топли и слънчеви спомени!

       5. Горски плодове

Горските плодове са едни от най- вкусните и полезни богатства, предоставени ни директно от кухнята на природата. Името им обикновено се отнася до всеки малък плод, който няма костилка и може да се консумира цял. В това число влизат ягодите и малините, къпините и боровинките и всякакви видове „берита“ (Годжи бери, Инка бери, Акай бери и други).
Сигурна съм, че много от вас са запознати с безкрайните ползи на горските плодове. В тях се съдържат жизненоважни за човешкия организъм вещества като бета-каротин, лутеин, фолиева киселина, фибри, всевъзможни витамини ( А, Е и С) и минералите цинк, фосфор, селен, които подсилват имунната ни система.
Доказано е, че те подпомагат работата на нервната система, подобряват мозъчните дейности и гонят депресията и лошото настроение.

Тук бих искала да обърна специално внимание на най-любимия ми сред всички летни и горски плодове – малината! Дали заради топлите спомени от детството, които ми носи или пък фактът, че е един от символите на родния ми Берковски балкан, за мен малината е не просто плод, а емоция във всяка хапка.
Навярно същото вълнение е изпитвал и големият български поет, писател и драматург Иван Вазов, който живее известно време (от март 1879 година до септември 1880 година) в град Берковица като председател на окръжния съд в града. В стихотворението си „Малини“ той възпява красотата и трудолюбието на девойките от града, които носели пълни кошници с прясно набрани малини:
„Една песен в тез години
тебе те разсмива,
една кошница с малини
прави те щастлива.“
Горски плодове може да си наберете в планината, по поляни и скалисти местности, но с тях може да се снабдите също и от търговската мрежа. Хубаво е те да не са прекалено меки, тъй като това е знак, че не са прясно набрани.
Добре е да се консумират веднага, тъй като бързо се развалят. А пък, ако искате да запазите неповторимия им летен вкус и здравословни качества, най-добре е да ги замразите във фризера.
Който и от гореспоменатите плодове да изберете за делничното си меню, бъдете сигурни – няма да сгрешите!

Наслаждавайте се на всяка хапка слънчево здраве без притеснения, защото – кога иначе, ако не сега?!

Десислава Киркова

кулинарна вълшебница, пътешественик, автор на статии и хранителни програми, организатор на кулинарни работилници и пътувания

Все още няма коментари

Оставете коментар

Вашият e-mail няма да бъде публикуван.

Присъединете се към нашия бюлетин

no image

Mobile: +359878450065
E-mail: info@change-life.eu

Благодарим Ви за доверието!

Харесайте ни във Facebook